Det här var ett typiskt fall av för höga förväntningar. Jag köpte boken i en helt fantastisk bokhandel i Uppsala, som spelade jazz och serverade kaffe och hade mycket trevlig och kunnig personal. Och så hade jag läst flera positiva recensioner.
Sara Lindqvist från Haninge brevväxlar med Amy Harris i Iowa, USA. De skickar böcker till varandra och efter några år ska Sara åka till Iowa och hälsa på. Det är bara det att Amy har dött när Sara kommer fram… Vad ska hon nu göra i en dammig småstad i två månader?
Jodå, hon hittar sysselsättning, blir vän med några kärva Iowa-bor och kanske hittar hon kärleken också?
Detta var mysig läsning, absolut men lite segt i stora delar tyckte jag. Fast mot slutet lyfte det och jag kunde inte läsa fort nog!