Den här boken är fascinerande, den handlar om Henrietta Lacks och de celler som togs från hennes livmoderhals och som nu finns över hela världen och ligger till grund för mycket forskning och till och med nobelpris. Cellerna kallas ofta HeLa-celler och det är inte alla som vet vad upphovskvinnan hette – ibland kallas hon Helen Lane, till exempel.
Min smakebit kommer från inledningen, sidan 11:
Det går inte att ta reda på exakt hur många av Henriettas celler som lever idag. En forskare har bedömt att om man kunde lägga alla HeLa-celler som någonsin levt på en våg skulle man finna att de vägde över femtio miljoner ton – en ofattbar siffra när man betänker att en enskild cell nästan inte väger någonting alls. En annan forskare har räknat ut att om man kunde lägga alla HeLa-celler som någonsin levt i rad efter varandra skulle de nå runt jorden minst tre gånger, över tio miljoner centimeter. Innan Henrietta blev sjuk var hon bara lite över en och femtio lång.
Lite torr smakebit idag kanske, men fascinerande!
I Rebecka Skloots original har hon försökt fånga tidens och familjen Lacks egna språk med många ”svarta” uttryck. Det ska bli spännande att se hur översättaren lyckas med sin ambition att ”överföra det till ett enkelt talspråk, med en aning tidsfärd men utan lokalfärg och med ungefär samma nivå av grammatiska avvikelser som i motsvarande repliker i originalet.” Jag gillar ju inte fejkade dialekter, men här kan det kanske funka, vi får se!
För fler smakebitar, besök Flukten fra virkeligheten!
Jag är verkligen sugen på att läsa om Henrietta Lacks och det har jag varit länge. Det låter som en intressant bok. Tack för smakebiten 🙂
Høres spennende ut, tusen takk for smakebiten 🙂
Spennende og annerledes smakebit 🙂
Den här står i hyllan och väntar och nu blev jag ännu mer sugen! Tack för smakbiten.
Jag har hört mycket om såväl boken som ”fallet”, kanske borde jag ta och försöka få tid att läsa den jag med 🙂
Det här är första gången jag hör talas om den här boken. Tusen tack för smakprovet!
Fantastiskt. Tack för smakbiten!
Denne har jeg på ønskelisten min, så tusen takk for påminnelsen og smakebit. Ha en fin søndag:)
Jag har velat läsa den här väldigt länge och hoppas att det snart blir av då ämnet intresserar mig väldigt mycket. Tack för smakbiten!
Låter som en väldigt intressant och gripande historia!
Det här lät både intressant och häftigt! Tack för tipset!
Jag har den här boken liggande. Vill gärna läsa, men det har inte blivit av än. Tack för en intressant smakbit!
Høres ut som en interessant bok. Takk for smakebiten:)
Ønsker en fin søndag videre!:)
Den här är jag jättenyfiken på. Tack för smakbiten 🙂
Interessant bok! Jeg leste at cellene ble tatt uten hennes samtykke eller at hennes barn ble informert, ganske skremmende egentlig – selv om det bidro til viktige medisinske fremskritt. Takk for smakebiten 🙂
Jo det var nog så – antagligen delvis för att hon var svart. Det är ju fantastiskt att hennes celler har givit/varit upphov till så mycket – men det hade varit ännu mer fantastiskt om hon hade samtyckt!
Låter som en väldigt intressant bok. Har inte hört talas om vare sig den eller Henrietta Lacks innan.
Det hade inte jag heller, väldigt intressant!