Bokbloggsjerka om intressanta karaktärer

I veckans jerka frågar Annika efter exempel på författare som verkligen vet hur man skapar intressanta karaktärer.

Jag håller med Annika om Elly Griffiths; Ruth Galloway, Harry Nelson och Cathbad vill jag bara läsa mer och mer om, och hon har lyckats beskriva dem så att de känns levande och nästan som ens egna vänner.

Jag kommer dragande med Douglas Kennedy också. Som vanligt! I Five Days (recension imorgon!) är huvudpersonen Laura intressant att läsa om, likaså personen hon träffar, men också ”birollerna”, hennes två barn. De ger färg och djup åt henne.
Och i min favorit-Kennedy, The Pursuit of Happiness, finns också många intressanta karaktärer, bland annat huvudpersonen Sara Smythe.

Sist men inte minst, Fredrik Backman. En man som heter Ove. Ove, alltså… Jag har svårt att beskriva Ove, han måste läsas! Min recension finns här.

Annons

21 reaktioner till “Bokbloggsjerka om intressanta karaktärer

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s