I veckans tematrio vill Lyran att vi ska dela med oss av tre läsvärda tunnisar.
Jag gillar tunnisar! Om de är bra (så klart) och författaren får sagt det hen vill på under 150 sidor, då blir jag imponerad.
1. Den krympande hustrun av Andrew Kaufman gillade jag kanske inte så mycket för historiens skull, utan för kombinationen med illustrationerna av Stina Wirsén. Min recension.
2. Norrtullsligan av Elin Wägner tyckte jag var smått fantastisk. 131 sidor lång (kort?) och har mer än 100 år på nacken men fortfarande aktuell och frapperande. Min recension.
3. Breakfast at Tiffanys av Truman Capote har också ganska många år på nacken vid det här laget och är under 100 sidor. Det var ett tag sedan jag läste den nu men jag gillade den (och filmen!) riktigt mycket.
Visst är det häftigt med författare som inte behöver så många ord för att säga mycket! De två sista är såna som jag velat läsa länge. Tack för påminnelsen!
Breakfast at Tiffanys är ju helt underbar!
Bra trio! Jag läste Kaufman på engelska utan Wirséns illustrationer, en miss alltså. Fast jag gillade den ändå.
Den krympande hustrun tycker jag har en så märklig titel att jag blir lite nyfiken.
Innehållet är ungefär lika märkligt 🙂
Breakfast at Tiffanys vill jag gärna läsa! 🙂
Hade andra illustrationer i The Tiny Wife då. Har aldrig tänkt att man kan byta illustratörer när man översätter… Nåja, ”mina” bilder passade också väldigt bra, men håller med om historien.
Vad konstigt, trodde originalet också skulle vara illustrerat…
Det var det, och jag gillade bilderna, men det var någon annan än Wirsén.