Eller temat, som det heter. Hissa? Dissa?
Är det jobbigt att läsa inläggen när typsnittet har seriffer (de små fötterna på bokstäverna alltså)? Jag har för mig att den allmänna rekommendationen på webben är att det ska vara utan seriffer, men blogginläggen är ju oftast rätt korta så det kanske går bra ändå?
Själv gillar jag bakgrundsfärgen, har inte hittat riktigt rätt nyans än kanske. Eller gillar ni vit mönsterfri bakgrund bättre?
Fick smak för mönstrad bakgrund när jag valde tema för min hästblogg, men tyckte inte att det temat passade bokbloggen.
Gillar det! Snyggt och lättläst, det är bra med serifer tycker jag.
Tack! Bra med lite feedback 🙂
Varje gång jag är här så tänker att jag borde kommentera det och varje gång undrar jag var jag är 🙂 Jag tycker om det, även om jag personligen har lite svårare för att läsa med serifer på skärmen, speciellt när det är smått. Precis som du säger så brukar ju inte inlägg vara långa romaner så det går nog bra ändå.
Tack! 🙂 kul att höra vad läsarna tycker! När jag kommer till bloggar dör typsnitten är sans serif tycker ögat det är skönt, men jag tycker ändå att typsnitt med seriffer ser lite elegant ut 🙂
Jag gillar typsnittet och serifferna stör inte alls, men kanske att storleken är lite i minsta laget?
Hm, ja, lite litet är det kanske. Kollar ifall jag kan ändra 🙂
Mitt tips till alla som har nån form av bild eller mönster som bakgrund: fixera bakgrunden! så blir man inte så sjösjuk när man skrollar 🙂
Jag gillar den gröna färgen!
Ska kolla hur man fixerar, bra tips, tack!
Jag tycker det blev väldigt bra! Jag letade själv bland sådana teman som det här men jag hittade aldrig någon färg eller något mönster som jag gillade (jag är ganska kinkig). Kul att hitta till din hästblogg också!
En annan sak som jag tänkt på vad gäller din blogg är att den tar lång tid att ladda, den kan nog faktiskt vara den bloggen (a de jag följer) som tar längst tid för mig att ladda. Vad det kan bero på har jag ingen aning om, du har ju inte en massa reklam eller så och det har inte förändrats i och med temabytet.
Tack!
Men vad konstigt, ska kolla upp varför det är så!
Jag tycker att det blev jättefint! Jag gillar när det är lite bakgrundsfärg i marginalen, men inte om det blir för mycket mönster. Det här är precis lagom. Texten är kanske lite liten, men å andra sidan gör det inte så mycket när det gäller bloggar. Tycker faktiskt det är jobbigare om texten är för stor, för då ger de ett lite rörigt intryck.
Jag har faktiskt också ”problem” med att din blogg tar lång tid att ladda. Undrar varför det är så? Du har ju inga konstigheter som borde ta tid att få fram.
Konstigt. Har inte haft tid att kolla upp det än, men hoppas det ska lösa sig!
Fast det är inget stort problem, det är mer att jag har undrat varför det är så. Jättekonstigt, för du har ju som sagt inga konstigheter eller massa reklam eller så som kan göra det långsamt.
Nej, och inte jättemånga sidor eller widgets heller (tycker jag). Ska se om jag kan läsa mig fram till någon lösning eller om jag får rensa lite 🙂