Harlan Coben – Pojken från skogen

Pojken från skogen är Harlan Cobens senaste roman som översatts till svenska, och den släpps idag på Bookmark förlag!

Nu var det flera år sedan jag läste något av Coben, eftersom jag har blivit mindre förtjust i thrillers på senare år. Pojken från skogen måste väl kategoriseras som en thriller, och den är verkligen spännande men inte läskig, vilket jag tyckte var skönt.

Huvudpersonen i boken är Wilde, han är vuxen nu men som barn hittades han i skogen utanför ett bostadsområde i New Jersey. Han vet inte varifrån han kommer, han kan läsa men ingen förstår hur han lärt sig det. Jag hade trott att boken skulle handla mer om Wildes bakgrund, att det skulle finnas flera paralleller mellan den och tonåringen som försvinner. Kanske återkommer Wilde i framtida böcker?

En tonårsflicka försvinner och Wilde, tillsammans med advokaten Hester Crimstein blir involverade i fallet. Hester Crimstein har man tydligen fått följa i flera andra av Harlan Cobens böcker på sistone och jag gillar henne verkligen. Jag funderar faktiskt på att läsa några tidigare böcker och se hur Hester är i dem, jag tror hon kan vara en skön, färgstark karaktär!

Hur som helst, tonårsflickans försvinnande har kopplingar till stadens (och statens) maktelit, och till händelser i det förflutna som många vill ska fortsätta vara begravda… Slutklämmen är riktigt intressant och och överraskande, typiskt Harlan Coben!

Tusen tack Bookmark förlag för recensionsexemplaret!

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s